- Przed powstaniem zabawki, w literaturze niedźwiadki pojawiają się w wydanej w 1834 roku opowieści Roberta Southeya o tytule „Trzy misie i Złotowłosa”.
- Za autorkę całej idei pluszowych zabawek, do których zalicza się także miś uznaje się niemiecką szwaczkę Margarete Steiff. Zainspirował ją znaleziony w żurnalu projekt poduszeczki na igły w kształcie słonia.
- Cały pomysł udoskonalił jej krewny Margarete Steiff ‒ Richard, który wybudował nowoczesną jak na tamte czasy fabrykę o stalowo-szklanej konstrukcji oraz projektował same zabawki.
- Do wzrostu popularności zabawki przyczyniła się historia Theodore'a Roosevelta. Uczestniczył on w polowaniu, na którym postrzelono małego niedźwiadka, a następnie zwrócono mu wolność. Zostało to uwiecznione jako grafika (autorstwa Clifforda Berrymana), opublikowana w gazecie „The Washington Post”.
Prezydent Theodore Roosevelt z pociesznym misiem - W listopadzie 1902 roku w brooklińskim sklepie Morrisa Michtoma zostają wypuszczone do sprzedaży misie o nazwie Teddy.
- Nazwa „Teddy bear” jest zainspirowana historią amerykańskiego prezydenta. Obecnie określa się tak ogół tego typu zabawek.
- W marcu 1903 roku (po targach w Lipsku) do Stanów Zjednoczonych zostało eksportowanych 3000 egzemplarzy niemieckich pluszowych zabawek z fabryki rodziny Steiff.
- Na początku (początek XX wieku) pluszowe misie nazywano „Bruins”, co jest staroangielskim słowem, oznaczającym niedźwiedzia brunatnego.
- Pierwsza reklama tzw. „Bruins” została opublikowana w magazynie „Plaything” w maju 1906 roku.
- Po raz pierwszy w reklamie użyto nazwy „Teddy bear” w listopadzie 1906 roku, również w magazynie „Plaything” (producent E.J. Horseman).
- W 1907 roku powstała piosenka „The Teddy Bear's Picnic”. Skomponował ją J.K. Bratton. Jej pierwotny tytuł to „The Teddy Bear Two Step”.
- W 1908 roku firma J.K. Farnella (zlokalizowana w londyńskiej dzielnicy Notting Hill) rozpoczęła swoją produkcję w Wielkiej Brytanii. Mówi się, że ich Alpha bear był inspiracją dla postaci Kubusia Puchatka.
- W 1925 roku, po tragedii Titanica, firma rodziny Steiff wyprodukowała czarnego misia jako prezent żałobny dla wszystkich, którzy stracili wówczas bliskie osoby.
- Smokey Bear to maskotka, która została wykreowana do celów edukacyjnych w związku z kampanią przeciwdziałania pożarom lasów na terenie USA (1944 rok).
- W 1954 roku firma Wendy Boston wypuściła na rynek pierwszego pluszaka, którego można było prać w pralce.
- W 1959 roku Walt Disney nabył prawa do historii Kubusia Puchatka, co umożliwiło firmie ekranizację. Pierwszy film animowany o tym misiu powstał w 1975 roku.
- W roku 1962 z inicjatywy Colonela Boba Hendersona został uruchomiony Teddy Bear Club.
- W 1985 roku w domu aukcyjnym Christie's London odbyła się aukcja poświęcona wyłącznie pluszowym misiom.
- W 1989 roku w Londynie miał miejsce pierwszy British Teddy Bear Festival (Brytyjski Festiwal Pluszowego Misia).
- Rekordowo mały pluszak mierzy 8,5 mm. Zostało to odnotowane w „Księdze rekordów Guinnessa”.
- W roku 2002 ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia, który wypada 25 listopada.
Zagadki:
A. Jest to mały, pluszowy i gruby miś. Klapnięte uszko ma. Zna się z dziećmi nie od dziś. Śpiewa im na dobranoc i dobry wieczór –........................
B. Jest grubiutkim, pluszowym misiem koloru żółtego – miodowego. Nazywany jest przez przyjaciół i siebie samego Misiem o Bardzo Małym Rozumku, co doskonale go opisuje, gdyż pomysły misia są często, łagodnie mówiąc, nierozsądne. Mieszka w domku w drzewie, nad którego wejściem umieszczona jest wywieszka – .....................
C. Ten miś mieszka w parku narodowym Jellystone, gdzie z przyjacielem Boo Boo zajmuje się zdobywaniem jedzenia – najczęściej kradnąc kosze piknikowe turystów – .................
D. Jest fanem kung-fu. Jego marzeniem jest walka u boku legendarnej piątki – Tygrysicy, żmii, żurawia, Małpy i Modliszki pod okiem sędziwego
mistrza Shifu – Kungfu – ................
E. Jest to rodzinka małych misiów, która mieszka w lesie w podziemnych korytarzach. Potrafią bardzo szybko skakać dzięki sokowi z gumijagód – ..........................
F. Ten sympatyczny miś mieszka w Londynie. Jest nieco roztrzepany, przez co często pakuje się w tarapaty. Nosi niebieski płaszczyk i czerwony kapelusz – ...................
........................................................................................................................
Odpowiedzi:
A. Uszatek
B. Kubuś Puchatek
C. miś Yoggi
D. panda
E. Gumisie
F. miś Paddington
Zagadki pochodzą ze strony miastodzieci.pl
Dekoracje i pomysły na prace plastyczne :
znajdziecie :
- brązowy Miś do powieszenia jako dekoracja lub do wskazywania przez dzieci
- części ciała Misia błękitny szablon Misia do samodzielnego wyklejania go bibułą, plasteliną, skrawkami papieru itp.
- dwie misiowe kolorowanki dwie karty z elementami do rozcięcia, a następnie ułożenia (liczba elementów 4 lub 6 w zależności od wieku i umiejętności dziecka)
- odznaki dla wszystkich przyjaciół Misia misiowa gra dla wszystkich miłośników planszówek wraz z krótką instrukcją pól specjalnych
- karty do układania od najmniejszego do największego oraz kategoryzacji
Następne dekoracje do pobrania:
Filmy do obejrzenia:
Miś Yogi bajka po polsku: KLIKNIJ TUTAJ
Przygody Misia Paddingtona po Polsku: KLIKNIJ TUTAJ
Kubuś Puchatek Portret przyjaźni: KLIKNIJ TUTAJ
GUMISIE KLIKNIJ TUTAJ
KONKURS
Zapraszam do udziału w konkursie z okazji Dnia Pluszowego Misia 🐻
Wydawnictwo Harmonia 🐻 KONKURS „Dzień pluszowego misia z Harmonią”
⭐ Zasady:
1. Zapoznaj się z regulaminem konkursu 👉 https://bit.ly/37m16iv
2. Warunkiem udziału w konkursie jest akceptacja regulaminu. Jeśli akceptujesz regulamin, to w komentarzu pod postem napisz TAK lub AKCEPTUJĘ.
3. Zadanie konkursowe polega na napisaniu w komentarzu pod postem odpowiedzi na pytanie: Jakie jest Twoje najmilsze wspomnienie z pluszowym misiem?
4. Konkurs trwa od 25.11 do 29.11.2020 r. (do 23.59).
5. Wyniki konkursu zostaną opublikowane 30.11.2020 r.
6. Nagrodzone zostaną 4 odpowiedzi.
7. Nagrodami w konkursie są:
✔ 2 książki pt. „Miś Marcyś uczy dzieci dobrego zachowania”
✔ 2 książki pt. „Mis Gawryś i przyjaciele – książka”
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Wyślij komentarz