piątek, 20 listopada 2020

Myślenie wizualne czyli SKETCHNOTING



Nauka sketchnotingu 
Nasz mózg lubi wszystko co wizualne, dlatego warto zminimalizować opis słowny, werbalny zastępując go obrazem. Przykładem mogą być tu znaki wizualne używane na całym świecie, jak ten z literą H sygnalizującą szpital, czasami hotel, hydrant, czy lądowisko dla helikopterów. Jeden obraz znaczy więcej niż tysiąc słów. lepiej przyswajamy informacje, jeśli docierają one do nas dwoma kanałami jednocześnie. To może oznaczać, że znacznie szybciej nauczymy się np. nowego słownictwa jeśli podczas nauki jednocześnie zobaczmy zapis tego słowa i jego rysunkowy odpowiednik. Myślenie wizualne w edukacji to dobry pomysł na uczenie się, ponieważ rozwija samodzielność,  kreatywność i innowacyjność, oraz ma duży wpływ na lepsze zapamiętywanie zanotowanego samodzielnie materiału.  Każdy ucząc się notowania wizualnego  uczy się nowych rozwiązań, nowego sposobu pracy, nowej metody.
Rysunki służące do tego nie musza być dziełami sztuki i w prosty sposób można opanować schematy, które posłużą do robienia notatek.
Zapraszam na naukę rysowania. Skoro jutro przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, to warto zacząć od żyrafy, która jest symbolem życzliwości i ma największe serduszko. 
Nauka rysowania:  źródło:
KONTURY I KOLORY 
kontury rysunku warto zrobić czarnym flamastrem, cienkopisem lub długopisem - reszta wg uznania (polecam umiar w kolorach, zwłaszcza, gdy chcecie wykorzystać rysunek w notatkach, flipchartach itp. - warto wówczas dodać poza czarnymi konturami, szary kolor, np. jako cień oraz całość wzmocnić maksymalnie dwoma dodatkowymi kolorami unikając w ten sposób zbyt dużej ilości kolorów, która odciągnie uwagę od tego, co miał przekazać, wzmocnić rysunek) 

Gdy rysujemy czarne kontury + reszta według uznania, to czarne kontury nadają rysunkowi kształt, wizualnie sprawiają, że wygląda lepiej. 
Myślenia Wizualnego Zapraszam na naukę rysowania. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyślij komentarz