Zdalna świetlica 16.03-12.05.2020 r.


Strona powstała z potrzeby wsparcia dzieci i ich rodziców w tym trudnym czasie. Celem jest wskazanie możliwości spędzania czasu wolnego od nauki bez wychodzenia z domu.

Kochane Dzieci, Drodzy Rodzice!
Z myślą o Was stworzyłam tę stronę. W czasie edukacji on-line chcę dzielić się z Wami moimi inspiracjami dotyczącymi spędzania wolnego czasu w domu. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Daj się ponieść fantazji i stwórz coś pięknego i wyjątkowego. Pokażę jak składać origami, tworzyć prace plastyczne,  czyli stworzyć coś z niczego w chwili wolnego czasu!
8.05-12.05
kliknij tutaj
Nie daj się nudzie i weź udział w super aktywności dla całej rodziny. Książki w ruchu to zabawa, do której potrzebujesz jedynie książki w twardej oprawie. Zobacz, jak @monika_trenermama wkręca się ruch i pokazu je krok po kroku na czym to wszystko polega.

11 MAJA DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA

Dziś Wielki finał konkursu mam nadzieję , że dobrze się bawiliście i otrzymacie ciekawe nagrody.
Kto nie wziął w nim udziału,  to nic straconego, za rok na pewno się Wam uda.

Na pocieszenie link do gry online SEGREGUJ  GRA: 




Poznaj 10 zasad kultury segregacji
  1. Przetworzenie ma znaczenie! – Segregując dajesz odpadom szansę na drugie życie. Ponadto zmniejszasz zanieczyszczenie środowiska poprzez zmniejszenie ilości odpadów deponowanych na składowiskach. Dzięki recyklingowi osiągamy niższe koszty produkcji nawet o 60%, ograniczamy zanieczyszczenie powietrza, gleby, wody, emisję gazów cieplarnianych, produkcję odpadów przemysłowych. Użycie surowców wtórnych przekłada się w procesie produkcyjnym na obniżenie zużycia energii w porównaniu do procesu opartego na surowcach pierwotnych o 95% w przypadku aluminium, o 85% przy wykorzystaniu miedzi, o 80% przy tworzywach sztucznych, 74% przy stali, 65% przy papierze i 30% w przypadku szkła!
  2. Zgniecenie ma znaczenie! – Zgniataj puszki i butelki przed wyrzuceniem. Zgnieciona butelka zajmuje 80% miejsca mniej. Dzięki temu rzadziej możesz wynosić odpady ze swojego domu, a firmy odbierające nie muszą wozić powietrza.
  3. Odkręcenie ma znaczenie! – Wyrzucaj szkło i kartony po sokach i mleku bez kapsli i nakrętek. Po odkręceniu posegreguj do odpowiednich pojemników.
  4. Oznaczenie ma znaczenie! – Zwracaj uwagę na oznaczenia umieszczone na opakowaniach. Znajdują się na nich informacje o pochodzeniu, surowcu, z którego zostały zrobione oraz możliwym powtórnym przetworzeniu.
  5. Opróżnienie ma znaczenie! – Opróżniaj butelki, słoiki, kartony. Wszystkie opakowania przed wyrzuceniem powinny zostać dokładnie opróżnione! W innym przypadku przy wrzuceniu np. opakowania po jogurcie do pojemnika z tzw. frakcją suchą – zawartość może wylać się na inny rodzaj surowca, np. papier i uniemożliwić jego przetworzenie!
  6. Rozłożenie ma znaczenie! – Rozkładaj kartony przed wrzuceniem do pojemnika. W ten sposób będą zajmowały mniej miejsca (nawet o 70%) i rzadziej będziesz musiał je wynosić!
  7. Przynoszenie ma znaczenie! – Zabieraj ze sobą wielorazową torbę na zakupy. Foliowe torebki używasz przeważnie tylko raz, a później wyrzucasz. Tym samym produkujesz więcej odpadów. Torba zakupowa, którą będziesz mieć zawsze przy sobie to zaledwie dodatkowe 20 gramów dla Ciebie, a zdecydowanie mniejszy ciężar dla środowiska.
  8. Rozróżnienie ma znaczenie! – Nie wrzucaj do pojemników do segregacji pobitych luster, szyb, szklanek. Jest to inny rodzaj szkła. Zanieczyszczenie odpadów szklanych (słoików, butelek) poprzez np. fragmenty szyb czy luster może spowodować niemożność przetworzenia tego surowca! Szkło opakowaniowe to nie to samo co szkło gospodarcze!
  9. Zabrudzenie ma znaczenie! – Nie wrzucaj do pojemników do segregacji odpadów bardzo zabrudzonych, np. papieru po maśle, chusteczek higienicznych, ręczników papierowych. Nie segregujemy także odpadów zabrudzonych klejami oraz zatłuszczonych. One nie nadają się do recyklingu!
  10. Wyrzucenie ma znaczenie! – Sprawdź zasady segregowania panujące w Twojej gminie i zapamiętaj, co należy wyrzucać do konkretnego pojemnika. Pamiętaj o oddawaniu do PSZOK (Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) zużytego sprzętu elektronicznego, baterii, akumulatorów, gruzu, odpadów niebezpiecznych (opakowań po olejach silnikowych, puszek po farbach, świetlówek energooszczędnych, odpadów wielkogabarytowych). Przeterminowane leki oddawaj do aptek. Nigdy nie wyrzucaj ich razem z innymi odpadami!


Dawno, dawno temu w dalekiej Fenicji położonej na wybrzeżu Morza Śródziemnego, żył król Agenor. Miał on córkę o imieniu Europa. Królewna Europa była bardzo piękna i wieść o jej urodzie dotarła aż na górę Olimp – siedzibę bogów greckich, i do najważniejszego z bogów Zeusa. Zeus zakochał się w fenickiej królewnie tak bardzo, że postanowił ją porwać. Pewnego dnia królewna Europa wraz ze swoimi koleżankami wybrała się nad morze. Dziewczyny zbierały kwiaty, plotły wieńce, gdy nagle z morskich fal wyłonił się przepiękny byk o wielkich łagodnych oczach. Przyklęknął na jedno kolano przed Europą, zapraszając by wsiadła na jego grzbiet. Królewna Europa przystroiła jego rogi wiankiem kwiatów i zachęcona przez swoje koleżanki usiadła na grzbiecie byka. Byk, a jak się już pewnie domyślacie był to Zeus przemieniony w byka, wstał i pomknął przez morskie fale. Płynęli bardzo długo, aż dopłynęli do Krety – jednej z greckich wysp. Żyli tam długo i szczęśliwie, a królewna Europa urodziła Zeusowi trzech synów. Grecy bardzo polubili królewnę Europę i jej imieniem nazwali wszystkie odkryte przez siebie lądy. W ten właśnie sposób wiele krajów o różnej tradycji utworzyło kontynent o nazwie Europa
Co to jest Unia Europejska? 
Unia Europejska to związek 27 państw, które pracują razem na rzecz pokoju i dobrobytu. 
Co nam daje Unia Europejska? 
Pomaga chronić środowisko. 
Daje pieniądze na szkolenia. 
Pomaga biednym regionom. 
Ułatwia podróżowanie. 
Daje pieniądze na zakładanie firm. 
Umożliwia naukę i pracę w innym kraju. 
Umożliwia tańsze loty i tańsze połączenia komórkowe. 
Dba o zwierzęta. 
Chroni prawa ludzi. 
I daje nam POKÓJ! 

9 maja obchodzimy Dzień Europy 
czyli wielkie święto wszystkich europejskich państw, które tworzą Unię Europejską 
Jak tworzyła się Unia Europejska? 
1952 – Belgia, Holandia, Luksemburg, Francja, Niemcy, Włochy 1973 – Dania, Irlandia, Wielka Brytania – wystąpiła 2020 1981 – Grecja 1986 – Hiszpania, Portugalia 1995 – Austria, Finlandia, Szwecja 2004 – Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry 2007 – Bułgaria, Rumunia 2013 – Chorwacja
 A w „kolejce” do Unii czekają już nowe państwa: Islandia, była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Czarnogóra, Serbia i Turcja.
Jak pracuje Unia? 
Prace Unii Europejskiej prowadzone są przez jej instytucje: 
Parlament Europejski – składa się z posłów wybranych przez obywateli każdego państwa członkowskiego, wspólnie z Radą Ministrów (Radą Unii Europejskiej) tworzy prawo. Rada Europejska – złożona z liderów z każdego państwa członkowskiego, ustala główne założenia polityk i najważniejsze cele. 
Rada Ministrów (Rada Unii Europejskiej) – złożona z ministrów z każdego kraju członkowskiego; obok tego, że jest organem ustawodawczym, jest też organem wykonawczym i realizuje prawo europejskie. 
Komisja Europejska – ustala projekty nowych inicjatyw i wprowadza w życie pomysły Rady Europejskiej, reprezentuje i chroni interesy całej Unii. 
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – czuwa nad tym, by prawa ustanowione na poziomie europejskim były przestrzegane i właściwie interpretowane. 
Symbole Unii Europejskiej 
Na pewno wszyscy znacie symbole narodowe
Polski: biało-czerwoną flagę, godło na którym na czerwonym tle widnieje biały
orzeł w koronie. Wszyscy znacie też hymn Polski, którym jest pieśń „Mazurek
Dąbrowskiego”. A czy wiecie, że Unia Europejska też ma swoje symbole? Jakie? 
Flaga - na niebieskim tle widnieje 12 złotych gwiazd ułożonych w kręgu.
Hymn - hymnem Unii Europejskiej jest wersja instrumentalna fragmentu IX symfonii Ludwiga van Beethovena „Oda do radości” Kto ma ochotę zapraszam do wysłuchania hymnu https://www.youtube.com/watch?v=uNy4CSPx4D8
Waluta – euro 
Monety – z jednej strony są jednakowe – widnieje na nich mapa Europy, ale z drugiej strony – są
różne, bo każde państwo członkowskie, w którym obowiązuje euro samo opracowało wzór. 
Maskotka – Syriusz 
Od 1 maja 2004 roku Polska jest jej członkiem. W jaki sposób jej członkowie rozwiązują problemy i ustalają wspólne prawa? Które kraje zapoczątkowały Unię, a które dołączyły niedawno? Żeby odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące Unii Europejskiej zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu: 
Po co nam Unia Europejska?
Zapraszam na ciekawy film pt. Poznaj Unię Europejską składający się z 2 części:
Poznaj Unię Europejską część 1
Poznaj Unię Europejską część 2

A teraz czas na zabawę i podsumowanie swoich wiadomości! 
Zapraszam na stronę Kącik edukacyjny –Materiały dydaktyczne, gry i wiele innych informacji na temat Unii Europejskiej, zakładka gry https://europa.eu/learning-corner/play-games_pl
Dzięki tym grom i quizom możesz sprawdzić swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej i zdobyć nową. Gry różnią się poziomem trudności w zależności od przedziałuwiekowego. Myślę, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. 

Miłej zabawy! 

8 maja jest Ogólnopolskim
Dniem Bibliotekarza i Bibliotek.

W Polsce pierwszy raz bibliotekarze świętowali w 1985 roku, przy udziale i inspiracji ze strony Okręgowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (SBP) we Wrocławiu. Od tamtego czasu 8 maja jest symbolem pracy bibliotekarzy i świętem, a jednocześnie okazją do przedstawienia dokonań i zawodowych osiągnięć bibliotekarek i bibliotekarzy.

Drodzy Bibliotekarze!

W dniu Waszego święta życzymy Wam więcej czytelników niż książek w bibliotece. Życzymy Wam radości i satysfakcji z pracy. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, oddanie, wiedzę oraz uśmiech i dobre rady dla czytelników.


Wianek z polnych kwiatów,papierowe kwiaty, kolorowanki i rysowanie
Zapowiada się słoneczny dzień i weekend. Udajcie się z opiekunami na spacer, może wyprawę w nieznane zakątki. Może rzeka, a może las. Oprócz spaceru pobawić się można w zbieracza skarbów.  Możecie nazrywać polnych kwiatów z których można wykonać piękny wianek na głowę.  Spędzajcie jak najwięcej czasu na podwórku, przed domem.  Wianek na głowę zobaczcie jak go prosto można zrobić:
  1. Papierowe kwiaty rozwijające się po położeniu na wodę. Do ich wykonania potrzebne będą: kartki, mazaki, nożyczki i miska z wodą :) Link do instrukcji: https://www.youtube.com/watch?v=NV4VtqeXD7Q&feature=youtu.be
  2. Dla tych co posiadają drukarkę w domu podaję propozycje stron z darmowymi i ogólnie dostępnymi kolorowankami i zagadkami.
    https://www.papertraildesign.com/i-spy-animal-activity/
  3. tu link do ciekawej strony z nauką rysowania:  https://emptyeasel.com/2010/02/08/video-how-to-see-and-draw-the-basic-shapes-within-objects/

30.04-8.05
Miś Paddington z rolki po papierze
Jak go samemu wykonać ?
Instrukcja krok po kroku.
Wysłuchaj bajki dydaktycznej z serii "Świat emocji". Książka "Na pokładzie Odwagi" prezentuje, czym jest odwaga.

kliknij tutaj  i posłuchaj bajki
Odwaga lub męstwo to siła woli, która pozwala nam pokonać przeszkody, zwykle związane ze strachem, i wytrwać w działaniu, które chcemy doprowadzić do końca.

Zapraszam na bajki: kliknij w link i oglądaj:

Smok wawelski-Baśnie Polskie
Barbie jako Roszpunka
Królewna Śnieżka


Quiz online - Jak dobrze znasz
 baśnie i bajki? 
Sprawdź się!

Quiz online - Kliknij tutaj

Drogie dzieci!
Czy znacie legendy warszawskie?  Dziś zachęcam Was do wysłuchania jednej z nich - Legendy o Warsie i Sawie  Jest to jedna z najbardziej znanych warszawskich legend. Także ciekawą propozycją może być Animowana historia Polski. Życzę miłego oglądania i słuchania.
LEGENDA O WARSIE I SAWIE

Animowana historia Polski
Mam dla Was propozycję wykonania własnej przytulanki:

Pamiętajmy o myciu rąk w życiu codziennym – to najprostsza ochrona przed krążącymi chorobotwórczymi bakteriami i wirusami, których największym wrogiem jest woda i mydło!

Zapraszam do obejrzenia filmów:

Weź udział w konkursie!
http://www.dzienbezsmiecenia.pl/

Nie śmiecąc chronisz środowisko i szanujesz naszą wspólną przestrzeń życiową – pamiętaj o tym przez cały rok! 
A jak świętować 11 maja? 
Warto włączyć się w działania związane z Dniem Bez Śmiecenia i wziąć udział w wyjątkowym Teleturnieju. Dołącz  na Facebooku i weź udział we wspólnej zabawie! 
Dołączcie na Facebooku (https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia/) gdzie już 04.05 rozpocznie się konkursowa zabawa. 
Codziennie będzie pojawiać się jedno pytanie, a Wielki Finał odbędzie się w Dzień Bez Śmiecenia – 11 maja.

4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka
Strażak to jeden z najbardziej bohaterskich zawodów - to przecież strażacy ryzykują zdrowie i życie podczas akcji ratunkowych. Warto dziś im za to podziękować.

Patronem Strażaków jest Św. Florian - według legendy, 
ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody.



Moje dzisiejsze propozycje dla Was:




COŚ Z KULTURY - WIRTUALNE MUZEA i TEATRY
Łazienki Królewskie – Sala Salomona https://www.facebook.com/watch/?v=499649297585027 
Teatr Groteska uruchamia kolejną część swojego projektu „Złap Groteskę w sieci”, który wspiera środowisko najmłodszych widzów i nauczycieli,
Zapraszam na cykl lekcji „I TY możesz zostać aktorem”, w których do wspólnej zabawy poprzez naukę ruchu scenicznego, naukę śpiewu, ćwiczenia dykcji i interpretację wybranych tekstów zapraszać będą znani i lubiani aktorzy – Katarzyna Polewany i Bartłomiej Olszewski.
Lekcja druga: Rozgrzewka Zbója
Lekcja czwarta: Egzamin u Zbója


COŚ Z KULTURY - Książki
Konkurs plastyczny pt.
"Mój ulubiony bohater książkowy"
Z okazji  Międzynarodowego Dnia Książki - Świetlica SP w Bolechowie Osiedlu  zaprasza serdecznie Małych i Większych miłośników książki do udziału w konkursie plastycznym. Waszym zadaniem jest narysowanie dowolnej, ulubionej postaci książkowej. Więcej informacji poniżej.
Temat: Mój ulubiony bohater książkowy
Technika: dowolna( kredka, farbki, plastelina itd) 
Format: A 4
Termin: od 04 do 18.05 2020 r 
Pobawcie się z nami.
Zastanówcie się i zilustrujcie swoje inspiracje ukochanymi postaciami. Wykonajcie prace, a fotki wrzućcie na stronę mojego Facebooka . Nagrody wręczone zostaną po powrocie. Serdecznie zapraszamy.



Święto Flagi,  Święto Konstytucji 3 Maja, 

rocznica wstąpienia Polski do UE, 

 rocznica zakończenia II wojny światowej.

Na stronie https://padlet.com/katarzynazajkowska/31s1fp58njxfv69u zamieszczone zostały materiały, które pozwalały zapoznać się z rocznicami, przybliżyć okoliczności i znaczenie wydarzeń, które upamiętniają. Pojawiła się propozycja świętowania poprzez piosenkę, taniec, quiz.

27-30.04
"Polska, moja ojczyzna" to hasło na ten tydzień. 

czwartek 30.04
Zapraszam do materiałów z e-podręczników. Znajdziecie tam  różne zadania, ilustracje, ciekawostki i zabawy interaktywne,  miłej zabawy! 
klasa 1. 
Jestem Polakiem: 
Symbole narodowe:
klasa 2.
Majowe święto 
Skąd nasz ród
Koło- niezwykły wynalazek
Rowerem na majówkę
Na majówkę. 
klasa 3
Wiwat 3 Maja
Hymn Polski
Symbole narodowe
https://epodreczniki.pl/wczesnoszkolna/KL3_ORE_V9_WIOSNA_3_3_28_130_p0

klasa 4. i nie tylko.  Matematyczne zadania online:
https://www.matzoo.pl/
Kto jeszcze nie lubi matematyki ma spore szanse zmienić swoje upodobania. A to dlatego, że http://matzoo.pl prezentuje szereg zadań do rozwiązywania online w atmosferze nauki przez zabawę. Zastosowany w portalu system losowego generowania zadań do rozwiązania i automatycznej odpowiedzi zwrotnej do użytkownika w efektywny sposób skraca czas potrzebny do opanowania zagadnienia. Takie rozwiązanie jest idealne do powtórek przed sprawdzianami, samodzielnego nadrabiania zaległości, jak również wykorzystania podczas szkolnych zajęć.
Matematyczny portal edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych MATEMATYCZNE ZOO przeszedł gruntowną modernizację. Nowa grafika serwisu jeszcze bardziej zachęca uczniów do zaprzyjaźniania się z matematyką, a intuicyjna nawigacja nie sprawia kłopotu nawet najmłodszym.
Ponad 500 tematów zawiera najważniejsze zagadnienia podstawy programowej z matematyki dla szkoły podstawowej. 
Wtorek- środa 28-29.04.2020 r.

1.Historia hymnu polskiego
2.Co to jest hymn?
To uroczysta pieśń na cześć osoby, wydarzenia lub ojczyzny.Są różne rodzaje hymnów: państwowe wojskowe, religijne czy szkolne.
3.Kiedy usłyszysz hymn narodowy? 
Podczas uroczystości państwowych świąt narodowych i ważnych zawodów sportowych.
2.Obejrzyjcie film pt. "Gniazdo białego orła" https://www.youtube.com/watch?v=yMWBZkLlaa0   i spróbujcie opowiedzieć rodzicom co zapamiętaliście.
4.Godło historia:



5. Posłuchajcie piosenek:
 z płyty pt"Niezwykłe Lekcje Rytmiki - Jestem Polakiem":  https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM&list=RDFJ83BRqFPBA&start_radio=1
Piosenka młodego patrioty: https://www.youtube.com/watch?v=O8lbwWF7yXo

Poniedziałek 27.04.2020 r.
Utrwalamy wiedzę ma temat symboli narodowych
1. Filmik IPN: "Polskie symbole narodowe" to klasyka i pewnie większość dzieci już go obejrzało, ale na pewno warto zrobić to jeszcze raz Po obejrzeniu opowiedz mamusi/tatusiowi w kilku zadaniach, co zapamiętałeś.
 Polskie symbole narodowe kliknij tutaj 
2. Wykonaj flagę wybraną przez siebie techniką plastyczną. Zachowaj ją - przyda się 2 maja ;-) Garść inspiracji: https://www.google.pl/search…3. W Polsce mówimy po.... polsku ;-D Zapytaj mamusię/tatusia kiedy powiedziałeś swoje pierwsze słowo. Jak ono brzmiało? Miałeś wtedy 10 miesięcy, roczek, a może trzy latka? Jeśli to możliwe poproś rodzica o pokazanie zdjęcia w albumie rodzinnym jak wtedy wyglądałeś 
.W lesie powietrze jest wyjątkowo czyste. Jeśli możecie - wybierzcie się do niego! Jeśli nie - pobawcie się z panem Sebastianem    

Zapraszam do przyłączenia się do akcji  
link do strony:

"KROPELKA DLA WRÓBELKA"! 
Oto informacje na temat tej akcji umieszczone przez organizatorów:
Uwaga! Uwaga! Ogłaszamy akcję "KROPELKA DLA WRÓBELKA"!
Akcja trwa do 31 maja 2020 r. do godz. 15.00 i polega na wykonaniu poidełka dla ptaków i umieszczenie go na swoim balkonie, ogródku lub podwórku i dbanie o to, by w poidełku była zawsze czysta woda.

Poidełko może być wykonane wg własnego pomysłu, najlepiej, jeśli do jego wykonania użyte będą materiały z recyklingu. Przykład, jak wykonać poidełko, żeby było bezpieczne dla ptaków obejrzycie np. na stronach:
1) https://otop.org.pl/2013/08/05/pomagajmy-ptakom-podczas-upalow/
2) https://youtu.be/n71wUtVBnho

Akcja jest związana z aktualnym problematycznym brakiem deszczu w naszym kraju. Wszystkie tereny są wysuszone, w rzekach ubywa wody, w miastach nie ma kałuż, ptaki pozostają więc bez wody, jeśli w pobliżu nie ma jakiegoś większego zbiornika wodnego. Zimą dokarmialiśmy ptaki, sypiąc im ziarna, a teraz z powodu suszy trzeba “dopoić” ptaki. Oczywiście w naszej akcji “wróbelek” to każdy ptak, a mamy ich dużo i są takie piękne. A jak pięknie śpiewają!

W związku z tym prosimy o przyłączenie się i rozpropagowanie naszych działań na rzecz ptaków. 
20-24.04.
Rozwiązanie zagadek:
1.)Zagadka o śmietniku
2.)Zagadka o koszu na śmieci
3.)Zagadka o spalinack
4.)Zagadka o koszu na śmieci
Zadania na tydzień 20-24 kwietnia

Propozycje zajęć dla dzieci zapisane w pliku  pdf.
kliknij tutaj

Inne propozycje na ten tydzień:

1.Obejrzyjcie filmik:"W kontakcie z naturą" kliknij tutaj
Zastanówcie się, jakie działania podejmowane przez Was w domku, możecie nazwać "ekologicznymi"? 
Czy udało  Wam się  wykonać pracę plastyczną pt. "NIE WYRZUCAJ - WYKORZYSTAJ!" i wysłać jej zdjęcie na podany przeze mnie wcześniej link?
2.Rozwiążcie Ekologiczne zagadki dla dzieci

Zagadka1

Nikt z nas nie zaprzeczy,
że w nim dużo rzeczy:
obierki, odpadki,
gruz i zwiędłe kwiatki.

Zagadka 2

Stoją głodne i czekają
na ulicy i na skwerku:
na patyczki od lizaków
i papierki od cukierków.

Zagadka 3

Kiedy samochody
z miejsca nagle ruszą
z rury wydechowej
wydostać się muszą.

Zagadka 4

Bardzo proszę wszystkie dzieci,
niech rzucają do mnie śmieci!

Rozwiązanie zagadek podam w piątek 24 kwietnia.
3. Posłuchaj piosenki Zozi: "Świat w naszych rękach".https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE
Do czwartku spróbuj nauczyć się refrenu:
"Cały świat jest w naszych rękach
Właśnie o tym ta piosenka
Możesz dbać o cały świat
Chociaż masz niewiele lat"
4) Czy hodujecie w domu roślinki/kwiaty? Jeśli tak - przy pomocy osoby dorosłej wykonaj czynności pielęgnacyjne tj. zraszanie, podlewanie.
5. Posłuchaj bajek, które odpowiedzą Ci na pytania:
Dlaczego potrzebujemy drzew?
Po Co Słoniowi Trąba? Bajka Edukacyjna

6..Bajki ekologiczne: 
7. Uzupełnianka poziom klas 4-5
Uzupełnij tekst słowami:
chemicznych, krążyć, substancje, konsumentów, Producenci, środowiska, rozkładają, szczątkami, butwiejącym, gatunki, grzybów
Grupę organizmów, które odżywiają się  roślin i zwierząt, nazywamy reducentami lub destruentami. Aby uzyskać odpowiednie pokarmowe, reducenci rozkładają obumarłe części innych organizmów do prostych związków .
Dzięki działalności reducentów materia może  w przyrodzie. Jak to się dzieje?  wytwarzają związki odżywcze i są zjadani przez . Z kolei reducenci stopniowo  ciała wszystkich martwych organizmów. W ten sposób proste związki zostają uwolnione do  i znów mogą zostać użyte, np. przez rośliny.
Reducentów łatwo zaobserwować w lesie – np. na  drewnie lub w glebie. Należą do nich m.in. liczne  bakterii, a także większość.
Jeśli nie jesteś pewien odpowiedzi wystarczy 2 razy kliknąć w okienko a tekst automatycznie się uzupełni odpowiednim wyrazem, spróbuj jednak zadanie wykonać samodzielnie. Powodzenia

8.Zapraszam do wysłuchania piosenki Ekologiczne reggae

15-18. 04.

Już 22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi

 zachęcam całe rodziny do wzięcia udziału w zabawie plastycznej:

NIE WYRZUCAJ - WYKORZYSTAJ!

Twórcze pomysły na zabawki, prace plastyczne, kolaże, rzeźby, budowle, a może ubiory „z odzysku” należy uwiecznić na zdjęciu i przesłać na adres: promocja@czerwonak.pl do 21 kwietnia, a już następnego dnia wszystkie prace opublikowane zostaną na gminnym profilu facebook

       link do strony gminy kliknij tutaj

Zapraszam do  Galeria prac dzieci znajdują się tam nadesłane przez dzieci  prace. Miłego oglądania 

Konkurs na WIELKANOCNĄ PISANKĘ  


zwycięzcy :  Zosia i Antek Bartkowiak

 oto ich  prace:





5.04-12.04
Propozycje zajęć dla dzieci zapisane w pliku pdf.  
link do pdf  kliknij tutaj

Zbiór mądrych bajek z całego świata znajdziecie pod linkiem poniżej.


Link do strony  z Wielkanocnym Kodem Rabatowym
 
kliknij tutaj 



Siedzisz w domu? Nie marnuj czasu :)

Zapraszam dzieci do gier online, które w przyjemny sposób pomogą utrwalić i poszerzyć wiedzę z zakresu matematyki, nauk przyrodniczych i historii. Są one przeznaczone dla uczniów klas 4-5.

SuperKid Udostępnia je dla wszystkich do 13.04.2020 r.Do tego czasu nie musisz się rejestrować ani opłacać abonamentu, żeby z nich skorzystać :).
Gotowi na nowe wyzwania? Zaczynajmy!

Propozycje zadań:
Propozycje zajęć dla dzieci zapisane w pliku pdf.
kliknij tutaj

Coś nie tylko dla chłopców:
tratwa

Potrzebne:
  • patyki w miarę równej długości
  • gumki recepturki
  • żagiel według własnego pomysłu - może być wykonany nawet z kartki papieru
Do 2 poprzeczek gumkami recepturkami mocujemy pozostałe patyczki, gdzie w środku pomiędzy nimi mocujemy maszt i zakładamy żagiel. Tratwa gotowa można ją zwodować do wanny lub większej miski. 

14 pomysłów na ozdoby  wielkanocne

 kliknij tutaj 

Pisanki techniką bibułkową

Potrzebne będą:
  • dwie patyczki do szaszłyków 
  • paski bibuły karbowanej 
  • klej 
  • nożyczki 
  • do wyboru tektura z której wytniemy kształt jajka , wydmuszki lub jajka gotowane na twardo 
Owijamy wykałaczki dwoma brzegami bibuły zawijając je do środka. Następnie marszczymy zawinięte ruloniki i ściągamy z wykałaczek. W ten sposób powstaną puchate gąsieniczki, którymi następnie wykleimy nasze pisanki.


Zrób w domu swój własny teleskop!
Zostając w swoich czterech ścianach nadal możesz obserwować świat! Masz w domu dwa szkła powiększające? Spróbuj zrobić z nich teleskop! Zobacz jak z prostych przedmiotów, które mamy w domu, da się zbudować własnoręcznie prostą lunetę i zaczynaj obserwacje jak prawdziwy astronom!

Jak zrobić teleskop w domu? Warsztaty DIY dla 

dzieci kliknij tutaj


Stwórz własną misję kosmiczną! Warsztaty dla 

dzieci kliknij tutaj

Jak korzystamy z zegara

zegar nauka
Dziecko uczy się odczytywać godziny na zegarze. Dzięki animowanej prezentacji online dowie się, jak ta sama godzina przedstawiana jest na zegarze ze wskazówkami i na zegarze elektronicznym. Zmieniając ułożenie wskazówek na zegarze tarczowym lub cyfry na zegarze elektronicznym, będzie mogło zaobserwować, jak dokonana zmiana wpływa na drugi z zegarów.

Możesz wybrać jedną z pięciu wersji tej gry, w zależności od możliwości i umiejętności twojego dziecka. W każdej grze są trzy tryby do wyboru. Po kliknięciu w jeden z nich, przechodzisz do wybranego trybu:

tryb nauki
- dziecko manipuluje dowolnie jednym z zegarów i sprawdza, jak to wpływa na drugi typ zegara

tryb testowy nr 1
- dziecko ustawia odpowiednią godzinę na zegarze wskazówkowym
tryb testowy nr 2
- dziecko ustawia odpowiednią godzinę na zegarze elektronicznym

Nauka zegara w wersji na KOMPUTERY : 
Kliknij w wybrany link:


Życzę dobrej zabawy :)
Gry edukacyjne:
Zapraszam dzieci do gier online na platformie superKid przeznaczonych dla uczniów klas 1-3. 
Będzie można potrenować czytanie, utrwalić pisownię, zdobyć wprawę w obliczeniach matematycznych.
Platforma udostępnia gry  wszystkim do 13.04.2020 r. Do tego czasu nie trzeba się rejestrować, ani opłacać abonamentu, żeby z nich skorzystać.

Wybierz grę, która cię interesuje, kliknij w jej nazwę  i gra otworzy się w  nowej karcie- życzę miłej zabawy!

Gotowi na nowe wyzwania? 
Zaczynajmy!

uciekające gry  


uciekające gry  kliknij tutaj

Sudoku dla dzieci do wydruku i online

Sudoku to bardzo popularna gra wymyślona przez Japończyków. Jej zasady są proste; Sudoku to plansza podzielona na 81 pól (po 9 pól w każdym rzędzie i każdej kolumnie), oraz na 9 mniejszych obszarów, zawierających po 9 pól.
Na początku gry niektóre z pól planszy Sudoku są już wypełnione cyframi.
Celem gry jest uzupełnienie pozostałych pól planszy cyframi od 1 do 9 (po jednej cyfrze w każdym polu) w ten sposób, aby każda z cyfr wystąpiła tylko po jednym razie w każdym wierszu, kolumnie i obszarze.
Jak widzisz do gry w Sudoku nie potrzeba specjalnej wiedzy matematycznej, przyda się za to zdolność logicznego myślenia i zdrowy rozsądek.

Plansze do gry znajdują się w plikach PDF, w 3 grupach wiekowych: dla najmłodszych (5-6 lat), dla średniaków (6-8 lat) i dla starszaków (9-10 lat). Oczywiście podział jest umowny i najlepiej dobrać indywidualnie odpowiednie plansze do aktualnego poziomu dziecka. W pliku Rozwiązania znajdują się rozwiązania wszystkich układów.

  • sudoku do wydruku
kliknij w wybrany link:      Wprawki dla najmłodszych                
                                 Sudoku dla średniaków                
                  Sudoku dla starszaków 
  Rozwiązania

  •  sudoku online 
Starszak może również rozwiązać codziennie inne sudoku online. 
Możesz też wydrukować je klikając na ikonę drukarki w lewym dolnym rogu.      

 kliknij w link:  Sudoku online 

27.03-5.04 

Zdjęcia prac konkursowych można też wysyłać  na mojego maila podanego na tym blogu.(Zobacz profil)

Propozycje zadań na tydzień

link do strony:  kliknij tutaj


1 kwietnia - Prima Aprilis 
1 kwietnia obchodzimy Prima Aprilis. Jest to dzień, w którym ludzie starają się nawzajem w zabawny sposób oszukać albo zrobić jakiegoś psikusa. Nawet gazety i telewizja biorą w tym udział, wplatając do wiadomości informacje nieprawdziwe. Komu udało się zrobić psikusa? ;)
1 kwietnia również obchodzimy "Międzynarodowy Dzień Ptaków" - Ptaki od wieków inspirują i fascynują ludzi – są symbolem wolności, potrafią latać, pięknie śpiewać. Niestety, rośnie liczba zagrożeń, które powodują, że ich populacja się zmniejsza. Międzynarodowy Dzień Ptaków ma zwrócić uwagę na ten problem – zanim będzie za późno...
W powietrzu czuć już prawdziwą wiosnę, więc przedstawiam Wam bociana zrobionego z kolorowych kółek.
Aktywność fizyczna w domu

Zachęcam do aktywności fizycznej w domu. 
Codziennie gimnastyka poranna – 15 minut

Ćwiczenia kształtujące i ogólnorozwojowe:

  • Rozgrzewka min. 5 minut
  • Pajacyki, koordynacja, skipy w miejscu, krążenia: tułowia, ramion, bioder ( inwencja twórcza )
Część główna:
  • Ćwiczenia kształtujące nóg – przysiady w seriach 5 x 10 przysiadów ( odstępy pomiędzy ćwiczeniami 2 minuty ).
  • Ćwiczenia kształtujące mięśnie brzucha  – z leżenia tyłem ramiona za głową, unoszenie tułowia do siadu i powrót do pozycji wyjściowej ( brzuszki ) – w seriach od 2 do 5 x 10 brzuszków. Odstęp pomiędzy ćwiczeniami  2 minuty.
  • Ćwiczenia kształtujące mięśnie brzucha i obręcz barkową – w podporze przodem na przedramionach     ( tzw. Deska ) – wytrzymujemy w tej pozycji 3 x 20 sekund.  Odstęp pomiędzy ćwiczeniami  3 minuty.
  • Ćwiczenia kształtujące mięśnie ramion i obręcz barkową – w podporze przodem uginanie ramion ( pompki ) od 2 do 5 serii x 10 powtórzeń. Odstęp pomiędzy ćwiczeniami  3 minuty.
  • Po zakończeniu ćwiczeń kształtujących wykonujemy ćwiczenia rozciągające.
Ilość serii i powtórzeń dostosować do poziomu wytrenowania !!!

Edukacja zdrowotna – zachęcam do czytania literatury na poniższe tematy:

Wpływ wysiłku fizycznego na organizm.
Owoce i warzywa podstawowym źródłem witamin.
Zasady higienicznego postępowania po wysiłku fizycznym.
Stres, jego przyczyny i wpływ na funkcjonowanie organizmu.
Piramida żywienia, zasady zdrowego odżywiania.
Zasady higieny osobistej.


23.03-27.03
Propozycje zadań na tydzień
kliknij tutaj

16.03-23.03. 
Zapraszam do wykonania prostych prac plastycznych:
1.Kartki świąteczne
  Do wykonania kartek potrzeba:
  • pędzelek
  • farba plakatowa
  • kolorowy i biały papier
  • dłoń
  • czarny cienkopis
Delikatnie pędzelkiem malujemy opuszek własnego palca i odbijamy go na białej kartce. Cienkopisem dorysowujemy elementy. Kolorowy papier służy do wykonania ramki ( tak jak na zdjęciu).


Kartki wielkanocne  w technice quillingu
Quilling polega na zwijaniu pasków papieru i formowaniu ich w najróżniejsze kształty. Dzięki powstałym elementom można stworzyć ciekawe kartki, obrazki itd.

Potrzebne będą:
  • kolorowe paski do quillingu (niebieskie i zielone)
  • blok techniczny
  • igła do quillingu
  • podkładka korkowa
  • klej
  • flamaster
Wykonanie:

Przy pomocy igły zwijamy paski w kółeczka i łezki. Będą to główka, uszy, nos, łapki i ogonek. Na złożonej kartce z bloku technicznego przyklejamy wszystkie elementy. Z zielonego paska tworzymy trawkę. Doklejamy ją do kartki. Przewiązujemy tasiemką. Flamastrem piszemy życzenia.






2. Bańki mydlane
Do wykonania kwiatów z baniek mydlanych potrzebujemy:
  • miseczkę,
  • wodę, 
  • płyn do naczyń, 
  • farby, 
  • słomkę, 
  • białe kartki najlepiej techniczne,
  • pędzelek, 
  • nożyczki, 
  • czarny cienkopis.
Do miseczki wylewamy wodę, płyn do naczyń oraz farbę, mieszamy wszystkie składniki i mocno dmuchamy w słomkę. Kiedy bańki będą już takie duże, że wychodzą z miski, przykładamy białą kartkę papieru. Na kolejnej kartce pędzelkiem malujemy liście i łodygi. Następnie nożyczkami wycinamy kwiaty z baniek, liście oraz łodygi. Na liściach czarnym cienkopisem rysujemy kreseczki. Pod kwiaty wkładamy listki lub łodygi i gotowe.

Oto propozycje prac: origami w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi
, i sposób na złożenie serwetki w kształt zajączka. Linki do stron w opisie obrazka .

króliczki klasy starsze

zajączek na jajko kl.młodsze
zajączek z serwetki dla każdego
3.Zrób baranka z masy solnej

Zanim zabierzesz się do zadania zapytaj rodziców o zgodę - to ważne! Musisz mieć wyznaczone miejsce do pracy i pamiętaj o porządku!

Składniki masy solnej:

1 szklanka mąki pszennej, 1 szklanka drobnej soli, 1/3 szklanki letniej wody, folia aluminiowa, wykałaczka, mały nożyk, wyciskarka do czosnku, słoiczek z wodą, pędzelek, miska do wyrabiania ciasta.

Wykonanie masy solnej:

Do miski wsyp mąkę i sól i dokładnie wymieszaj ręką.  Wodę dodawaj powoli i wyrabiaj ciasto, aż do uzyskania gładkiej masy.

 Zrób większą kulkę z masy solnej (im większa kulka, tym większa owieczka), delikatnie posmaruj ją pędzelkiem umoczonym w wodzie. Pamiętaj, że jeśli chcesz coś przykleić, to musisz posmarować miejsce sklejenia odrobiną wody. Wełnę baranka możesz wykonać z pomocą wyciskarki do czosnku – przepuszczając masę solną przez wyciskarkę, odetnij ją nożykiem i  przylep do grzbietu baranka wielkanocnego.
Ulep drugą, mniejszą kulkę – to będzie głowa baranka. Przylep ją do grzbietu (pamiętaj o odrobinie wody). Końcem wykałaczki zrób w cieście nozdrza i oczy. Do uformowanej głowy przylep uszy i wełnę. Niech twój baranek suszy się na folii aluminiowej. Można go też wypiec w piekarniku.
Zapraszam do obejrzenia filmu. Tutaj wykonano baranka usztywniając go folią aluminiową.

https://www.youtube.com/watch?v=1Lu-OyPg4vY   

Zabawy :
wiosenne memory    kliknij tutaj










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyślij komentarz